AGİT’ten Türkiye’ye internet eleştirisi |Deutsche Welle

AGİT’ten Türkiye’ye internet eleştirisi | Avrupa | Deutsche Welle | 23.06.2010

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Türkiye’yi internet sitelerine uygulanan sansür nedeniyle kınadı. Teşkilat, Türkiye’de son iki yıl içinde binlerce internet sitesine erişimin engellendiğine dikkat çekti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Türkiye’de çeşitli gerekçelerle çok sayıda internet sitesine uygulanan erişim yasağını eleştirdi. Teşkilatın basın özgürlüğünden sorumlu üyesi Dunja Mijatoviç, konuyla ilgili açıklamasında, Türkiye’de son iki yıl içinde 5 binden fazla internet sitesine erişimin engellendiğini vurguladı. Mijatoviç, bu siteler arasında sanal dünyanın tanınmış video paylaşım sitesi Youtube ile arama motoru Google’ın bazı servislerinin de bulunduğunu belirtti.

Türk resmî makamlarını konuyla ilgili daha hassas bir yaklaşım sergilemeye çağıran AGİT yetkilisi sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Türk yetkili mercilerinden ricam, halkı küresel bilgi toplumunun bir parçası olmaktan alıkoyan bu yasakların bir an önce kaldırılmasıdır.’ Mijatoviç, Türkiye’de ifade özgürlüğünün, uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Sansürsüz internet talebi

Öte yandan, Türkiye’de de internet sansürüne gösterilen tepki büyüyor. Aralarında Bianet, Ekşi Sözlük gibi önemli internet siteleriyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye İnsan Hakları gibi örgütlerin de bulunduğu 35 kuruluş, ‘İnternete’te Sansüre Karşı Ortak Platform Deklarasyonu’ adını verdikleri bir deklarasyon yayımladı.
www.sansursuzinternet.org.tr adresinden ulaşılabilecek 10 maddelik deklarasayon, ‘İnternet kullanıcılarının düşünce özgürlüğü ve bilgiye erişim hakkı engellenemez’ maddesiyle başlıyor. Sansürsüz internet talebini güçlü bir şekilde dile getiren kuruluşlar, yasal değişiklik de talep ediyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Dpa/DW, BÖ/MÇ