Turktime: TİB Başkanı Yargılanıyor!

TİB Başkanı Yargılanıyor! – Turktime

Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek’in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun suç duyurusunun ardından açılan davada, ‘mahkeme kararını yerine getirmemek suretiyle görevi kötüye kullanmak’ …
2 Mart 2011 – 17:29

Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık Fethi Şimşek ve avukatı ile Kılıçdaroğlu’nun avukatı katıldı.

Şimşek, savunmasında, suçlamaları kabul etmedi. İletişimin engellenmesi kararları olduğunda öncelikle, suçlamanın katalog suçlardan olup olmadığına baktıklarını, katalog suçlarla ilgili verilen kararları uyguladıklarını anlatan Şimşek, Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesinin erişimin engellenmesi kararında alan adı ya da IP adresinin bulunmadığını, bu sebeple erişimin engellenemediğini ifade etti. Şimşek, şunları kaydetti:

”Biz, Facebook.com’a erişimi tamamen engelleyebiliriz. Ama, Facebook içindeki bir sayfaya erişimi engellememiz teknik olarak mümkün değil. Bugün de benzer bir karar gelse, yine uygulayamayız. Bu olayda da görevimiz olmamasına rağmen, hassas bir dönemden geçildiğini düşünerek, Facebook yetkilileriyle temas kurduk ve bu içeriğin kaldırılmasını sağladık. Buna ilişkin yazışmalar da mevcut.”

Şimşek’in avukatı da yalnızca Facebook’ta oluşturulan dava konusu gruba erişimin engellenmesinin mümkün olmadığını kaydederek, ”Bunun en güzel örneği Youtube’dur. Atatürk’e hakaret içeren görüntüler nedeniyle yalnızca bu görüntülere değil, Youtube’a erişim yaklaşık 2 buçuk yıl boyunca engellendi” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Mutluhan Karagözoğlu ise Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesinin, müvekkilinin isminin kullanıldığı gruba, gruba mümkün olmadığı takdirde ise Facebook’a erişimin engellenmesine karar verdiğini ifade ederek, mahkemenin kararıyla ilgili yerindelik değerlendirmesinin yapılamayacağını söyledi.

Mahkeme, Türk Telekom ile Facebook’un Türkiye’deki temsilcisinden, Facebook’taki gruba erişimin engellenmesinin teknik olarak mümkün olup olmadığının sorulması ve diğer eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

-DAVANIN GEÇMİŞİ-

Kılıçdaroğlu, son yerel seçimler öncesinde, Facebook’ta ismiyle kurulan bir grupla kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle gruba, mümkün değilse siteye erişimin engellenmesi talebinde bulunmuş, başvuruyu yerinde bulan Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi ise erişimin engellenmesine karar vermişti.

Kılıçdaroğlu’nun avukatları, mahkemenin bu kararını uygulamadığı iddiasıyla Şimşek hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmada ”kovuşturmaya yer olmadığına” karar vermiş, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi ise Kılıçdaroğlu’nun avukatlarının başvurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının ”takipsizlik” kararını kaldırmıştı.

AA