Radikal: Bakan Yıldırım’dan Youtube’a: Ne işimiz var elalemin sitesinde

Bakan Yıldırım’dan Youtube’a: Ne işimiz var elalemin sitesinde / Politika / Radikal İnternet

02/06/2009

Atatürk’e hakaret içeren video nedeniyle 5 Mayıs 2008’de yargı kararıyla kapatılan Youtube’un yöneticileri, bir yılda hiçbir gelişme olmayınca Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan randevu istedi.

SONGÜL SELVİ

Yıldırım, Türkiye’deki yasağın AB raporlarına da yansıdığına değinerek, AB’ye uyum sürecinde bu sorunun çözülmesi gerektiğini ifade etti. Yıldırım ‘Youtube yetkilileri ne zaman gelecek?’ sorusuna, ‘as soon as possible (en makul zamanda)’ yanıtını verdi.
Yıldırım, Youtube yöneticilerinin kendisi ile görüşmek için randevu talebi olduğunu söyledi. Türkiye’nin kendi video paylaşım sitesini kurmasını öneren Yıldırım, ‘Ne işimiz var elalemin sitesinde?’ dedi. Ulaştırma Bakanı, kanuna göre bütün içerik sağlayıcıların güvenlik belgesi alması gerektiğine dikkat çekti: ‘Türkiye’de kayıt altına alınmalı. ‘Bunu yapmayız’ diyorlar. Böylece vergi ödemiyorlar. Ancak reklam almışlar vergisini vermiyorlar. Söz konusu site İsrail’de, Almanya’da da var. 21 ülkede yapmış. Bize gelince ‘Yapmayız’ diyor. Yapamazsan allah selamet versin.’
Yıldırım, yargı mensuplarının büyük bir kısmının bilişimde tecrübesi olmadığını belirtirken de ‘Adalet Bakanlığı onlar için proje yapacak. Site nasıl olur, nasıl kapanır, içerik nasıl olur? Uygulama, teknoloji ve internet konusunda bilgi verilecek’ dedi.