BirGün: FİŞLEME DURDURULMALIDIR

Halkın Gazetesi BirGün … ‘FİŞLEME DURDURULMALIDIR’

11:45 18 Ağustos 2009

Bir kişinin kamu kurumlarında yaşadığı sıkıntı sonucunda ‘Bilgi Edinme Hakkı’nı kullanarak fişlendiğini öğrenmesinin ardından açıklama yapan Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, fişleme uygulamalarının yoğun şekilde sürdüğünün anlaşıldığını belirtti ve ‘Hiç kimse fişlenerek, dünya görüşü, doğum yeri gibi nedenlerle ayrımcı işlemlere tabi tutulmamalıdır’ dedi.
Eminağaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Adalet Bakanlığına da çağrıda bulundu, yargıç adaylarını fişlememesini istedi.
Adalet Bakanlığının yargıç ve Cumhuriyet savcıları hakkında yürüttüğü iletişimin tesbiti, kayda alınması, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi, gizli görevli görevlendirmesi, teknik araçla izleme gibi yöntemlerin de hukuka aykırı olduğunu ifade eden Eminağaoğlu şunları kaydetti:
‘Adalet Bakanlığı, bir hukuk devletinde işlemleriyle hukuku ihlal eden birinci kurum olmaktan çıkmalıdır. Bu tablo yargı bağımsızlığının ve hukuk devletinin ne durumda olduğunu göstermektedir. Hukuk devletinin olmazsa olmaz koşulu ve varlığı, yargı ve yargı bağımsızlığına bağlıdır. Fişlenen ve fişlenerek etkisizleştirilmeye çalışılan yargı bu sürece elbette dur diyecektir. Hiç kimse güdümlü bir yargı yaratma projesi içinde olmamalıdır.’
Fişleme uygulamasının devam ettiği, iki yıldır hâkimlik sınavlarını kazanan ancak mülakatları kaybeden M.D.’nin Adalet Bakanlığı’na başvurmasıyla ortaya çıktı. ‘Öğrenciliği sırasında örgütsel eylemlere katılmış olabilir’ diye fişlendiğini öğrenenen M.D.’nin kayıtlarının, 2000 yılında çıkan yönetmeliğe göre silinmesi gerekiyordu. Söz konusu yönetmeliğe göre her türlü fişlemenin silinmesi gerekiyordu.