BTK: ‘Youtube istismar ediliyor’ 08 Aralık 2010 Çarşamba

BTK: ‘Youtube istismar ediliyor’ 08 Aralık 2010 Çarşamba 15:35

BTK Başkanı: Uyar kaldır sistemiyle yaklaşık 7 bin kere olumsuz içerik kaldırıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer,internetsitelerinden uyar-kaldır yöntemiyle bugüne kadar yaklaşık 7 bin kere olumsuz içerik kaldırıldığını bildirerek, ”Eğer böyle olmasa bu sitelerin kapatılması söz konusu olabilirdi” dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Acarer, internet sitesi youtube’a erişimin kısa süre öncesine kadar engellenmesinin Türkiye’de hiç kimseyi mutlu etmediğini ancak mevzuata uygun hareket eden mahkemelerin kararlarının uygulanması gerektiğini söyledi.

İnternet sitelerindeki zararlı içeriklerin kaldırılmasında ”uyar-kaldır metodu”ndan yana olduklarını vurgulayan Acarer, bu yöntemde olumsuz içerik tespit edildiğinde site yöneticilerinin uyarıldığını ve ilgili içeriğin internet sitesinden çıkarıldığını söyledi. Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Erişimin engellenmesi kararı verilmeden önce suç unsuru içeren kısmi içeriklere konu internet siteleriyle irtibata geçilerek ‘uyar-kaldır’ yöntemi uygulanıyor. Böylece internet sitesinin tamamımın erişiminin engellenmesinin önüne geçiliyor ve yalnızca suç teşkil eden içeriğin erişimi engellenmiş oluyor. Uyar-kaldır yöntemiyle internet sitelerinden bugüne kadar yaklaşık 7 bin kere olumsuz içerik kaldırıldı. Eğer böyle olmasa bu sitelerin kapatılması söz konusu olabilirdi. Şu anda genel teamül böyle çalışıyor ve iyi işliyor.”

Türkiye’de iyi çalışmalar yerine olumsuz olayların gündeme taşındığını dile getiren Acarer, ”Youtube bir tane olay, bir mahkeme kararı. Bir tanesi herkesin sürekli gündeminde, niye 7 bin tane uyar-kaldır uygulamasından söz edilmiyor? Niye bunlar için kimse ‘aferin’ demiyor? Bu konu gerçekten istismar ediliyor” değerlendirmesinde bulundu.

”YALIN DSL İÇİN YÜZDE 5 ÖİV HAYIRLI OLSUN”

Tayfun Acarer, 5651 sayılı ”İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” ile getirilen 9 katalog suçun çarpıtıldığını belirtti. Bu suçların sanki yeni belirlenmiş gibi eleştirildiğini ifade eden Acarer, şunları kaydetti:

”Çocuk pornosu bırakın Türkiye’yi, uluslararası bir suç. Neyin özgürlüğünden bahsediyoruz? İntihara teşvik bütün dünyada suç. Bu yeni konulmadı ki, zaten suçtu. Fiziksel hayatta suçtu, bunun internette de suç olduğu söylendi. Dokuz tane ilave suç gelse ‘internete kısıtlama getirildi’ denilir ama değil ki. Bunlar zaten normal yaşamın içerisinde de suç. Yüzlerce suçun içerisinden cımbızla 9 tanesi seçildi ve internet ortamında suç olarak tanımlandı. Yanlış değerlendirmeyin, ‘bu suçlar az diye düşünüyor başkan’ demeyin. Yüzlerce suç içinden 9 tanesi seçildi ve bunlar tanımlandı. Böyle bakılması lazım.”

Acarer, Maliye Bakanlığının Yalın DSL için yüzde 5’lik Özel İletişim Vergisi belirlemesine ilişkin olarak da şöyle konuştu:

”Bu konuda Temmuz ayı sonunda Kurul olarak karar aldık. İşleyiş açısından daha sonraki süreçte ilgili kuruluş bu konuda vergi oranı tereddütünü Maliye Bakanlığına bildirdi ve Bakanlık kararını verdi. Ben inanıyorum ki bu gelişme bundan sonra hem alternatif işletmecilere yeni iş olanakları temin edecek hem yeni bir hareketlenme sağlayacak hem de tüketicilerin bu konularda daha serbest bir şekilde tercihlerini yapmalarını sağlayacak. Tüm sektöre, Türk Telekom’a ve kullanıcılara hayırlı olsun.”

Siber Suçlarla Mücadele Sözleşmesi’nin geçen ay Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından imzalandığını anımsatan Acarer, bunun, Türkiye’nin yakın dönemde önemli konuları arasında yer alacağına işaret etti. Dünyada pek çok ülkenin siber saldırılar için özel birlikler kurduğunu anlatan Acarer, ”Siber güvenlik konusu Kırmızı Kitap’ın içerisinde yer aldı, demek ki devlet işin ve riskin farkında. Çok yakın bir gelecekte siber güvenlik alanında devletler arası anlaşmalar olabilir. İnanıyorum ki devletler arasında yakında siber güvenlik alanında paktlar kurulacak. Sayın Bakanımız Binali Yıldırım da bu konunun çok üzerinde duruyor. Bunun bir devlet politikası olarak ele alınması, Kırmızı Kitap’ın içerisinde yer alması çok önemli” ifadelerini kullandı.

BTK Başkanı Acarer, İnternet protokolünde Ipv6’ya geçilmesine yönelik çalışmalarının devam ettiğini ve bunun 2012’de gerçekleşmesinin planlandığını da bildirdi.

AA