Google Sites’ı kapatma talebi

Google Sites’ı kapatma talebi

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’na başvuruda bulundu. Google Sites üzerindeki ücretsiz servisi kullanan site şikayet edildi.


ntvmsnbc, Güncelleme: 16:15 TSİ 13 Nisan. 2009 Pazartesi

İSTANBUL – Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Google arama motoru üzerinde “Kemalizmin Karın Ağrısı” sorgusuna cevap olarak, en azından bir süre öncesine kadar ilk sayfadan ulaşılabilen, sites.google.com/site/kemalizminkarinagrisi adresinde barındırılan web sitesinde Atatürk’e ağır hakaret edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Başvuru dilekçesinde sitenin ana başlıkları içinde Atatürk’e kişilik hakları dahil, her alanda hakaret edildiğini belirten ADD, söz konusu yayınların kimler tarafından konulduğunun tespit edilemediği belirtildi.

Dilekçede “Ancak sayfanın sonuna sitenin Google tarafından desteklendiği yazılmıştır. Atatürk’ü Koruma Kanunu başta olmak üzere, TCK ve ilgili maddelere aykırı olarak yayın yapan sitenin sorumlularının tespit edilerek, cezalandırılması ve bu sitenin de acilen yayınlarının durdurulması ve kapatılmasını talep ediyoruz” denildi.


Dünya üzerinde milyonlarca insana ücretsiz servis sunan Google Sites ve diğer tüm Google hizmetlerinin alt satırlarına (Footer) kullanım sözleşmesini ihlal edenlerin engellenebilmesi için, “Kötüye kullanımı bildir” (Report Abuse) ve servisin Google tarafından ücretsiz olarak sağlandığını açıklamak için de “Google Sites tarafından desteklenmektedir” (Powered by Google Sites) ibareleri ekleniyor.

GOOGLE’DAN GELEN AÇIKLAMA
ADD’nin dilekçesine istinaden Google’dan yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Google arama motorunda listelenen web sitelerinin içeriği Google’a ait değildir. Google yayıncılık ya da web sitesi editörlüğü görevi yapmamaktadır. Diğer tüm arama motorları gibi İnternet’te varolan içerik ve bilgiyi yansıtır. Google olarak amacımız, kullanıcılarımıza aradıkları web sitesini erişilebilir kılmaktır.

Eğer herhangi bir kullanıcı ulaştığı web sitesinin içeriği ile ilgili endişeye sahip ise, site yöneticileri ile iletişime geçmeleri konusunda yönlendirilir. Ayrıca Google aramaları sonucunda erişilen sitelere web üzerindeki diğer arama motorlarını kullanarak da ulaşılabileceğini belirtmekte fayda görüyoruz.”

GOOGLE KAPATILABİLİR Mİ?
Daha önceki Blogger.com, Google Groups ve YouTube örneğinde olduğu gibi, Google Sites üzerinde bulunan siteye erişim, uygun görülmesi halinde engellenebilir. Bu durum arama motoru servisi olan google.com ve google.com.tr etki alanlarının engellenmesine neden olmayacaktır ancak, Google Sites servisinin barındırıldığı sites.google.com alt etki alanı groups.google.com )Google Groups) gibi erişime kapatılabilir.

ŞİKAYET EDİLİNCE POPÜLER OLDU
ADD tarafından Google’a dava açılmasına sebep olarak gösterilen, dava dilekçesindeki ifadeye göre “Kemalizmin karın ağrısı” sorgusuna cevap olarak gelen siteye şu an aynı sorguyu kullanarak erişmek oldukça güç. Söz konusu site, haber olduğundan beri sık sık anlık erişim kotasını dolduruyor.

Google’da bahsi geçen “kemalizmin karın ağrısı” sorgusu aratıldığında ise ilk sayfalarda bahsi geçen site yerine, ADD’nin tavrına yönelik sayfalar dolusu tepki yazısı ve haber makaleleri yer alıyor.

(Via NTVMSNBC.com: Teknoloji.)